doma
karijera
diskografija
cd

Već odavno u meni tinja ideja o “gimnaziji” za basiste, moje mlade i manje mlade kolege, u kojoj bi se stjecalo široko glazbeno i usko specijalizirano “basističko” obrazovanje, sve ono što je meni osobno bilo srazmjerno nedostupno u doba kada sam počinjao svirati svoj instrument, prije gotovo dvadeset godina.

Moja dosadašnja pedagoška iskustva temelje se na tečajevima koje sam vodio potkraj osamdesetih, u organizaciji SC-a (Studentskog centra), u studentskim naseljima Cvjetno i na Savi, u Zagrebu, te na individualnom radu, tj. privatnoj poduci. Dio znanja pokušavam prenijeti i kolumnom koju pišem za dvomjesečnik Status, glasilo Hrvatske glazbene unije (HGU), a koju možete pročitati na Internetu, na stranicama HGU-a pod nazivom Basso continuo.

Basoteka će početi raditi tijekom siječnja ili veljače 1988. godine, o čemu će biti obavijesti na ovom istom mjestu, a organizirat će se u formi kraćih ili duljih radionica, različitog intenziteta, prema pojedinačnim željama polaznika.

Ukoliko bi budući “gimnazijalci” željeli (što je poželjno - zbog međusobne interakcije), organizirat će se skupine ne veće od pet polaznika ujednačenih glazbenih mogućnosti (po mojoj osobnoj procjeni), s istim tempom rada tijekom tjedna ili mjeseca.

Nastavni je sadržaj općeobrazovni, dakle: čitanje i pisanje nota (bas i violinski ključ), upoznavanje s osnovama harmonijske i melodijske strukture, ritmičke vježbe i drugo, a isto tako ćemo upoznavati različite tehnike sviranja bas gitare s prstima, s trzalicom, s palcem (reagge i slap stil), “čupanje” žica kažiprstom i srednjakom (poping), osnove two-hand taping-a, akordi na basu.

Obradit ćemo različite glazbene stilove: pop, rock, blues, funk, jazz, latino, vježbati improvizaciju u tim stilovima i pridruženim formama itd. Bit će riječi i o posebnim izvedbama bas gitare, primjerice frettless-u (bez pragova), peto i šestožicnoj bas gitari, akustičnom basu i sličnom, te o elektroakustičkoj opremi za bas gitare: pojačalima, zvučnicima, efektima i pedalama, bass-to-MIDI konverterima, žicama i pratećoj opremi. Nastavu će pratiti bogata fonoteka (Stanley Clarke, Jaco Pastorius, Mark King, Marcus Miller, Robbie Shakespeare, Michael Manring, Billy Sheenan, Louis Johnson, Abraham Labotiel, Stu Hamm i drugi), video naslovi, transkripcije pjesama i sola, knjige i časopisi (Bass player, Bassist).

Posebna će pozornost biti posvećena slušanju glazbe i međusobnoj komunikaciji glazbenika za muziciranja. U toj će svrhi biti i glazbeni susreti s našim prijateljima bubnjarima, koje će, u radionici čiji će program biti komplementaran našemu, voditi moj prijatelja Kruno Levačić, poznati glazbenik i pedagog.

Na kraju svakog dužeg ciklusa predavanja, organizirat će se javni nastupi, kako bismo našim prijateljima, roditeljima i rođacima pokazali naš glazbeni napredak i sposobnosti. To bi u grubim crtama bilo osnovno o Basoteci (ili Basoteki??), a o konkretnim datumima i brojkama (novci, novci) uskoro na istom mjestu, te na stranicama časopisa Status.